Turecko

Turecko

Oblíbenou destinací nejen pro letní dovolenou je stále pro mnoho čechů Turecko. At‘ již milujete písčité pláže, nebo se rádi procházíte krásným nočním městem výlet do Turecka bude jistě tím co Vás uchvátí.

Pojďte se tedy podívat do jednoho z těch nejkrásnějších letovisek na Turecké riviéře.

LETOVISKO SIDE

Toto městečko je oblíbeným letoviskem, které leží na pobřeží Středozemního moře, uprostřed Turecké riviéry. Najdete zde překrásné pláže a spoustu historických památek.

Historie

Dříve se toto město živilo pouze obchodem s otroky. Toto město patřilo pod římskou provincii Pamfýlie. Město zničili až kočovní Arabové, a to přibližně v 7.století. Od tohoto století až do století 20. Bylo toto město neobývané. Civilizace se zde vrátila až počátkem 20. století. První novodobou civilizací zde byli Řekové, což je patrné i na architektuře památek a ostatních budov.

Město Side

Název městečka je anatolského původu a v překladu znamená ,,granátové jablko.´´ Dnešní podoba tohoto města byla založena konce 19.století tureckými vystěhovalci z Kréty. Zajímavostí města je, že se dělí na dvě úplně odlišné části. V jedné části najdete ruiny římských staveb, staré domy s obchůdky a uličkami. Druhá část je složena z hotelových komplexů, pláží a celkem rušné silnice. Samozřejmostí je i velká spousta restaurací. V této modernější části je i spousta uliček, které většinou vedou k plážím, ale klasickou pobřežní promenádu zde nenajdete. Co se týče vybavenosti hotelů, tak u těch zpravidla bývají pěkné velké bazény a malé parčíky. Tato hotelová zástavba je dlouhá přibližně 11 kilometrů a za ní jsou dále jen pole a občas nějaký ten baráček. Z novější části Side do té starší se můžete dostat barevným turistickým vláčkem, který zde pravidelně jezdí. Sice jsem toto městečko rozdělila jen na dvě části, ale je zde i část třetí. Zde se nachází zejména rodinné domy místních obyvatel a občas nějaký menší hotýlek.

Staré město

V této staré části najdete obrovské množství starých památek. Rozhodně byste měli navštívit velký římský amfiteátr neboli Dionýsův chrám. Dosti podobný amfiteátr můžete vidět na ostrově Kos v Řecku. Okolo amfiteátru najdete staré zdi a polorozpadlé kamenné chodníčky. Od amfiteátru se vydejte úzkými uličkami přímo k přístavu Side. V tomto přístavu se můžete projít po promenádě, navštívit spoustu obchůdků, kaváren či restaurací. Po návštěvě přístavu se vydejte do Apolonova chrámu, který leží hned vedle přístavu Side. Všechny tyto památky jsou volně přístupné. A co se týče vstupného, tak to zaplatíte pouze při návštěvě římského amfiteátru. Pokud se budete chctít informovat kde co najdete, tak navštivte informační centrum, které se nachází mezi starou a novou částí Side.

Ubytování

Ubytování v tomto letovisku je opravdu kvalitní. Narazíte zde převážně na tří až čtyřhvězdičkové hotely. Samozřejmostí je zde také služba all-inclusive. Co se týče vzdálenosti ubytovacích zařízení od pláží, tak ta je v rozmezí od 50-250 metrů. Tyto parametry se týkají zejména klientů, kteří si vyberou zájezd s cestovní kanceláří. Pro individuální cestovatele je ideální volbou ubytování ve starém městě. V této části se nachází spousta menších penzionů. V průběhu hlavní sezony si zde můžete objednat pokoj za zhruba 40 lir.

Pláže

Pláže v Side jsou tvořeny kombinací písku a drobných kamínků, ale spíše převládá písek. Jak bývá zvykem, tak moře je vhodné ke koupání od jara do podzimu. V Side najdete spoustu pláží, ale nejkrásnější jsou zde tři. První krásnou pláž najdete přímo u hotelových komplexů. Tato pláž je opravdu velmi hezká, dlouhá a udržovaná. Vstup do moře je pozvolný, což ocení i rodiny s dětmi. Na pláži najdete slunečníky, lehátky i sprchy. Další pěkná pláž je na východě poloostrova, tedy ve staré části. Tato pláž je sice malá, ale celkem dost navštěvovaná. Takový komfort jako jsou lehátky či sprchy zde ale nenajdete. Třetí pláž se táhne směrem na východ. Tato pláž je nejméně navštěvovaná, protože zde nevedou žádné cestičky. Tato pláž je vhodná zejména pro méně náročné turisty.

Doprava

Hromadná doprava do Side jezdí z vedlejšího města Manavgat. Můžete si zde také vzít taxíka či dojít pěšky, není to příliš daleko. Side je od tohoto města vzdáleno přibližně 4,5km. Po městě Side se můžete projet tzv. otogarem, který leží v blízkosti informačního centra. Pokud budete chtít cestovat hromadnou dopravou po památkách, tak určitě doporučuji jezdit z Manavgatu, protože odtud se dostanete tam, kam budete potřebovat.

Výlety do okolí

Já osobně doporučuji výlet na vodopády v Manavgatu, kde je možný i rafting. Na různá místa je možné se dostat hromadnou dopravou, ale ideální volbou je pronájem auta. V okolí Side je spousta nádherných míst. Zejména bych zmínila město Antalya, což je západním směrem od Side. Dále městečko Alanya, které se nachází naopak na východní části směrem od Side. V neposlední řadě za návštěvu také stojí římská lokalita Aspendos, kde najdete velice zachovalé