Psychické zdraví je základem zdraví fyzického

Bereme léky, homeopatika, ale jde to i jinak.

Není náhoda, že již naši předci říkávali „Ve zdravém těle zdravý duch.“ Velká spousta lidí se tímto pořekadlem v dnešní době ale bohužel neřídí. Hektický život, špatná životospráva, málo spánku, rušné ulice – to a mnoho dalšího jsou věci, které se negativně podepisují na našem psychickém zdraví. A jak už název článku napovídá, to se zase podepisuje na zdraví fyzickém.

Meditace

Od medikace k meditaci

Lidé chodí k doktorům jako na běžícím pásu. Rychle se nechat prohlédnout, odnést si recept, zaplatit nemalou částku za léky (což přináší další finanční starosti), začít do sebe cpát chemii a doufat, že nás nemoc co nejrychleji přejde. ŠPATNĚ! Netvrdím, že všichni, ale spousta doktorů se snaží vytřískat co nejvíce peněz ze svých pacientů bohužel na úkor jejich zdraví. Přitom jedna z nejdůležitějších věcí je zjistit příčinu a vznik nemoci. Bolí vás hlava a v krku? Nachlazení, dostanete antibiotika. Bolí vás žaludek? Máte střevní potíže? Předepíšeme vám tyhle a tyhle léky. Ano. Léky sice mají nějaký ten účinek, ale většinou jen dočasný. Pokud
 se neodstraní příčina nemoci, je velká pravděpodobnost, že se nemoc za určitou dobu vrátí.

A konečně se dostávám k tomu, proč tento článek píši. Lidé hledají příčiny nemocí ve všech možných věcech, ale většinou ne ve své vlastní psychice. Přitom ta samotná hraje v našem těle velkou roli. To nemůže být v pořádku, pokud není v pořádku naše mysl. A jak se o ni vlastně starat? Pro začátek stačí mít pozitivní myšlení. Chce to dostatek spánku a alespoň jednou za den si v klidu sednout a oddychnout si. Pomáhá relax u příjemné knihy nebo filmu. Uvolníte se i při poslechu oblíbené hudby. Zkusit můžete různá dechová cvičení, které jsou zdarma přístupná na internetu. Meditace a tělesná cvičení také pomáhají.

Jóga

Jóga a strečink

A to hlavně jóga a pomalejší protahovací cvičení. U plavání si také člověk skvěle odpočine. Na naší psychiku také působí různé druhy jídla. Nejlepší jsou na unavené nervy potraviny obsahující antioxidanty, které pomáhají potlačovat stres. Najdete je v luštěninách, obilninách, ořeších, rostlinných olejích, rybách, hovězím mase, špenátu, rajčatech apod. I potraviny s hořčíkem (banány, ořechy, mandle..) a thiaminem (vitamin B1) jsou velmi prospěšné.

Způsobů, kterými můžete pomoci svému psychickému zdraví, je mnoho. Nezaberou vám moc času a nejsou namáhavé. Je jen na vás, který si vyberete a možná si najdete novou zálibu. Tak se prosím alespoň jednou zastavte a popřemýšlejte, jestli děláte pro své zdraví opravdu vše,
co je ve vašich silách.