Krušné hory

Krušné hory

     Jaro už nám ťuká na dveře, ale velké skiareály ještě dohánějí zimní sezonu. V Krušných horách se stále pěkně lyžuje na Klínech, Klínovci a Plešivci. Nový skiareál na Plešivci se otevíral letos v lednu a má dobře našlápnuto k tomu, stát se konkurentem Klínovce. Jeho otevření provázelo plno průtahů a nepříjemností, proto se otevíral ve vší tichosti, bez nějakých reklam. Proto zde nenajdete ani davy nedočkavých lyžařů u lanovek, nebo přeplněné sjezdovky.

Plešivec se nachází 16km od Karlových Varů. V Ostrově se můžete rozhodnout, zda zatočíte vpravo do Jáchymova a pojedete na Klínovec, nebo vlevo směrem Merklín, na Plešivec. Jsou zde tři parkovací místa, kde zanecháte svoje automobily. Jako první je v obci Pstruží, kde se nachází nejdelší lanovka v areálu, se stejnojmeným názvem. Přímo u lanovky je větší parkoviště, při plné kapacitě se používá dolní parkoviště v obci, které je vzdáleno cca 300metrů. Ale nemusíte se bát, že budete nuceni šlapat tak daleko pěšky, dorazí pro Vás zdejší skibus. Ve Pstruží u lanovky je také pokladna a servis a půjčovna lyží. Je zde nově postavený Apres ski bar U Dostyho s letní verandou a kousek vedle ještě neotevřený Bistro Stodola. Pokud si chcete dát oběd, tak v blízkosti dojezdu lanovky je předělaná stylová jídelna Fabrika. Za hlavní jídlo s polévkou a pitím dáte kolem 150kč, což je přijatelná horská cena. Zde musím podotknout, že tento typ jídelny na Klínovci opravdu chybí.

Druhé parkoviště se nachází u obce Abertamy, tam dojedete pokud ze Pstruží budete pokračovat stále rovně nahoru. U parkoviště se zde nachází dětský areál a k lanovce Abertamy je to cca 200metrů.

Poslední možnost je vyjet až na vrchol Plešivce, kde se nachází horský hotel stejného názvu. Nasadíte boty a lyže a jste skoro přímo v centru dění.

Letošní zimu zatím platí speciální ceník, kdy celodenní skipas pro dospělého vyjde na 400kč a na čtyři hodiny za 350kč. Děti platí 250kč a 200kč. Trochu se oproti Klínovci prodraží i malé děti do 6 let, který v tomto speciálním ceníku musí platit také. Ale zas si tu zalyžují mnohem více a bezpečněji na poloprázdných sjezdovkách, než na přeplněném Klínovci. U každé lanovky asistuje milá obsluha, která s malým dítětem ráda pomůže při nástupu.

V provozu jsou všechny tři lanovky, LD Pstruží, LD Abertamy a LD Modesgrund. U lanovky Abertamy se nachází 450 krátká modrá sjezdovka, oblíbená u dětí a pro začátečníky. Tato sjezdovka má nejlepší polohu, neboť na ní nejde přímý sluneční svit, takže sníh tu není tak těžký a mokrý jako na ostatních sjezdovkách v jarním počasí. Z tohoto místa se pak dál po modré můžete spustit k prostřední lanovce Modesgrund, nebo až dolů do Pstruží. U lanovky Modesgrund si můžete pak vpravo vybrat černou sjezdovku 950m dlouhou, nebo vlevo červenou 1100m dlouhou. Sjezdovky jsou zde místy široké a rovné jako dálnice, jsou dobře provázané, takže není problém během dne projet celý areál. Do další lyžařské sezóny se budou připravovat ještě další modré sjezdovky u lanovky Pstruží. Večerní lyžování se zde zatím nekoná kvůli nepřízni počasí. U každé lanovky jsou vybudované sociální zařízení, udržované v čistotě. Jediné co zde zatím chybí, občerstvení u sjezdovky s klasikou jako je párek v rohlíku, hranolky, limonádou a jiné. Také míst k venkovnímu posezení, je poskrovnu. Ale to se v další sezoně určitě vyladí. Pokladny se zavírají v půl páté, tak nezapomeňte vrátit skipasy na zálohu 50kč, nebo si je můžete ponechat pro příští návštěvu.

Celý areál působí vlídným a přátelským dojmem, čistotou a upraveností. Přeji mu, aby zůstal nezkažen komerčností a tento ráz si zachoval i do další zimní sezony.