Krkonoše

Krkonoše

Hledáte vhodné místo pro odpočinek, relaxaci, či snad využití volného času za účelem lyžování a jiných zimních sportů či turistiky? Krkonoše pro Vás budou tou správnou volbou!

 Nejprve nesmíme zapomenout na ubytování. Mezi nejznámější střediska a hotely patří právě tato skupina s širokým sortimentem služeb, jako je například čtyřhvězdičkový OREA Hotel Horal v nejznámějším lyžařském středisku – Špindlerově Mlýně. Nachází se 900 m. n. m. a nabízí 164 luxusních pokojů , bohatý výběr z prostředí gastronomie a spoustu jiných. Mezi další hotely bych zařadila též čtyřhvězdičkový hotel, a sice Hotel Horizont, nacházející se v Peci pod Sněžkou, jakožto nejvyšší horou České republiky. Dále sem zahrnu OREA Vital Hotel Sklíř, nebo třeba takový Hotel Bílý Hořec.

Tento bohatý region nenabízí jen množství hotelů, ale také ski-areály, které jsou pro toto prostředí jako dělané. Mezi nejznámnější a největší patří Ski-areál Špindlerův Mlýn, který se chlubí svými 25kilometrovými sjezdovými tratěmi a 85kilometrovými běžeckými tratěmi. Mezi další Ski-areály patří například Rokytnice nad Jizerou, Vítkovice v Krkonoších, Janské Lázně nebo Mladé Buky.

Kromě různých lyžařských středisek tu nesmí chybět ani turistické stezky nebo cyklostezky.

Mnozí sem ovšem nejezdí jen za sportem, ale i za poznáním kulturně-historických památek, hradů, či zámků. Kuks, jako známý zámek poblíž Dvora Králové, nazývaný také jako Barokní perla na Labi, patří mezi jediné dispozičně dochované barokní lázně na světě, založené v roce 1692 hrabětem F. A. Šporkem. Z původně velkolepého areálu, jehož součástí bylo i divadlo, knihovna a závodiště, zůstává magnetem pro návštěvníky hospital, kostel Nejsvětější Trojice, lékárna a lapidárium s originály soch od M. B. Brauna.

V tomto okolí najdeme také pevnost Josefov, poblíž Jaroměře.

Abychom se ale vrátili znovu do Krkonoš, nesmím zapomenout uvést “Obra na prahu Krkonoš“, a sice Vojensko-historickou expozici v jednom z nejmohutnějších pevnostních objektů v ČR. K vidění je tu unikátní rozestavěné podzemí.

Nesmím zapomenout na Babiččino údolí, chráněné území a zároveň národní kulturní památka, místo, které proslavila spisovatelka Božena Němcová se svým dílem Babička. K turistickým cílům tohoto údolí patří především sousoší Babičky s vnoučaty, nebo Viktorčin splav.

Les Království, jako jedna z nejkrásnějších přehradních nádrží na našem území, leží nedaleko Dvora Králové na řece Labi, vystavěná v roce 1920.

Mezi hrady, které tu také nesmí chybět, bych zařadila hrad Pecka, který je nazýván Perlou Podkrkonoší. Nachází se přímo ve středu tohoto nádherného kraje. Z hradní vyhlídky je v plné kráse vidět centrální masív Krkonoš se Sněžkou a Černou horou.

A nakonec – tou snad největší atraktivitou, je nejvyšší hora České republiky – Sněžka, se svými 1602 m. n. m. Nachází se ve východní části Krkonoš na Hraničním hřebenu s Polskem.

Špindlerův mlýn

V posledních letech si Špindlerův Mlýn vysloužil pověst českého Aspenu. Dominantou Špindlu je bílý obloukový most, vodní přehrada a několik přilehlých sjezdovek. Mezi nejoblíbenější turistické trasy patří cesta od Labské boudy na Zlaté návrší po hraně Labského dolu k známé Vrbatově boudě a k mohyle Hanče a Vrbaty, kde se dá v zimě dojet i na běžkách. Jsou odsud krásné výhledy na Labský důl a Pančavský vodopád. Divoká skalnatá rokle patří k nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších.

Klidnější atmosféra zde panuje spíše přes týden. O víkendech v místních restauracích a barech uslyšíte převážně němčinu a polštinu. Kromě lyžování a procházek si můžete odpočinout ve wellness nebo si jít zastřílet na střelnici, která se nachází v bývalém atomovém krytu.

Je dobře známo, že v Krkonoších můžete navštívit i bobovou dráhu. Ale najdete zde i adrenalinovou lanovou dráhu či snowtubing, což je jízda na gumových člunech. Pro děti je tady připravena i sáňkařská dráha.