Budapešť v mnoha barvách
Přestože s Maďarskem nesousedíme, je Budapešť velice blízko. Vlak jede z Prahy přes Brno, dále na Bratislavu a do Budapešti. Cesta z Brna trvá asi 4 hodiny a jízdenku doporučuji koupit dostatečně předem, kdy jsou nejlevnější. Rozhodně není od věci koupit i místenku, protože vlaky jsou vždy naplněné až po strop. I když dorazíte do vlaku s dostatečným předstihem, není jisté, že si sednete. Místo většinou najdete, ale nejspíš vás z něj vyhodí někdo s místenkou, protože maďarští, ani čeští průvodčí nejsou schopni umístit informaci o místence na dveře kupé, kam správně patří. Tedy pokud si chcete pohodlně sednout, pak rozhodně investujte do koupě místenky.
Příjezd do města
Po příjezdu do Budapešti vás jako první zaujme krásné historické nádraží, které bylo postaveno na konci 19. století, mezi lety 1881 – 1884. Na historickou část navazuje nejmodernější trasa metra, trať č. 4, zelená, byla otevřena teprve v březnu 2014. Budapešť má dohromady 4 trasy metra, přičemž nejstarší trasa č. 1, žlutá, vede historickou tratí. Pokud se rozhodnete vydat tímto směrem, metro velmi doporučuji, čeká vás cesta přes stanice jak z filmu o Harrym Potterovi. Přes Budapešť jezdí rovněž historické tramvaje. Velice hezká, panoramatická trasa vede po nábřeží podél starého města až je slavnému zelenému mostu(Liberty Bridge, Szabadság híd) a lázním Gellert.
Termální lázně
Maďarsko je vyhlášené množstvím termálních lázní a i v Budapešti je jich několik. Asi nejkrásnější jsou lázně Gellert, které leží přímo u mostu Szabadság. Nacházejí se v areálu historického hotelu. Celodenní vstupenka vás vyjde asi na 500kč, pokud se spokojíte se skříňkou. Jestli se chcete rozmazlovat, pak si připlaťte za kabinku i s lehátkem, kde si můžete odpočinout. Celé lázně jsou zařízeny v barevné, ale elegantní mozaice. Je zde jeden centrální bazén, kde si můžete zaplavat, protože má pouze 27°C, a pak množství menších bazénů, jejichž teplota se pohybuje od 36°C do 40°C. Ve vnitřním areálu najdeme také několik saun s různou teplotou, 60°C, 80°C nebo páru, s báječnými lehátky. Lázně ale nejsou pouze vnitřní, ale i vnější. Venku je jeden velký bazén, ve kterém jednou za hodinu pouštějí umělé vlnobití, dále je tady jeden menší bazén s teplotou 36°C, kde se můžete naložit a užívat si nejen léčivé vody, ale i nebe nad hlavou. Gellert však nejsou jediné lázně. Další velmi krásné jsou lázně Széchenyi, které jsou mimo hlavní centrum, ale je zde také množství termálních bazénů, saun i jiných atrakcí. Celý den zde vás vyjde o něco laciněji, asi na 400kč. Széchenyi jsou méně luxusní, ale nacházejí se v prostředí nádherného parku.
Lázně nejsou jedinou předností Budapešti. Pokud chcete zrelaxovat, projít se nebo jen zabavit děti, určitě běžte na Margitsziget.
Margitsziget
Je to ostrov na Dunaji a nachází se zde rozlehlá zahrada s mnoha atrakcemi. Jako je malá zoo, bazénové centrum, řada restaurací, fontána s uměleckým vodotryskem a mnoho dalších. Dále si na několika místech můžete půjčit elektrický nebo šlapací vozík a projíždět se po parku. Pokud si chcete zasportovat, je po obvodu ostrova tartanová dráha, po které se výborně běhá a podél břehu se dá jezdit na kajaku. Jsou zde i obrovské travnaté plochy pro týmové sporty nebo si mezi stromy můžete natáhnout lano a zkoušet provazochodectví. Na obou koncích ostrova se nachází most a na jedné straně je i parkoviště. Napříč také jezdí autobus, ale s autem se projet nedá, pouze pěšky nebo s vozíčkem. Vynikající místo na odpočinek, po náročném dni v centru města.
Střed města
Střed Budapešti je naplněno stánky, rychlým občerstvením, restauracemi a obchůdky. I když vás na každém kroku budou otravovat různí prodejci, stojí to za prohlídku. Je zde spousta historických budov a náměstíček. Na nábřeží je také několik krásných bronzových soch. Za návštěvu také stojí městská tržnice, tři podlaží obchůdků v historické budově. V podzemí najdeme supermarket ALDI, ve kterém najdeme standartní sortu produktů. Hlavní částí tržnice je přízemí. Zde je spousta řeznictví a uzenářství, kde prodávají tradiční maďarské klobásky a salámy. Když si řeknete, dají vám ochutnat a můžete si vybrat z mnoha druhů. Vřele doporučuji se nejdříve zeptat jestli je daná uzenina pálivá, či nikoli. Protože pokud nejste na pálivé zvyklí, může se vám to vymstít. Také navštívíte množství stánků se zeleninou a ovocem, kterých je tady velké množství. Posledním, velmi zastoupeným typem obchodu, je pult s mléčnými výrobky a sýry, ale je zde i pekárna, cukrárna a další. V prvním podlaží je pak ráj turistů, spousta dárkových předmětů, triček s potiskem, záclon, závěsů, koženého zboží a další. Pokud zvládnete celý kolotoč tržnice, pak si zasloužíte se pořádně najíst. Nahoře je také jídelní kout, kde můžete ochutnat maďarské speciality, jako langoše, guláš, lečo a spoustu dalších jídel s nesrozumitelnými názvy. Jestliže tedy nemluvíte plynně maďarsky, pak se nebojte zeptat, trhovci mluví anglicky, německy, někteří i rusky. Jako dezert si zajděte do přízemí a kupte si na váhu pár maďarských perníčků, jsou výborné.
Historické budovy a části Budapešti také stojí za návštěvu, avšak i člověk, který netouží jen po památkách, si zde najde spoustu příjemné zábavy. Pár dní doporučuji strávit v lázních. Ale krásy Budapešti objevujte sami, zapadlé uličky, maličké kavárny, a pokud se vyhnete hlavnímu centru, tak je všude klid, jen občas potkáte toulavého psa. Návštěva Budapešti je zážitek a rozhodně stojí za to ji několikrát zopakovat.